Dom czy mieszkanie co lepsze? (wady i zalety)

dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie? Każdego miesiąca tysiące osób stają przed tym dylematem. Zdarza się, że odpowiedź na to pytanie nie jest wcale taka oczywista. W poniższym tekście postaramy się wskazać najważniejsze zalety i wady obu rozwiązań. 

Z czym wiąże się spełnienie marzenia o własnym domu?

Wielu z nas marzy o własnym domu. Mimo że jest to spory wydatek, to szalejąca ceny mieszkań coraz częściej sprawiają, że koszt takiej inwestycji okazuje się niewiele wyższy niż kupno mieszkania. 

Przeanalizujmy teraz poszczególne korzyści, jakie daje zamieszkanie we własnym domu, a o których możemy jedynie pomarzyć w mieszkaniu. 

Ten artykuł może Cię zainteresować: Dom pod klucz – co to znaczy?

Zalety budowy własnego domu

Zacznijmy ten tekst od przedstawienia zalet budowy domu. Tych na pierwszy rzut oka jest zdecydowanie więcej, niż w przypadku mieszkania. 

Prywatność, której nie da żadne mieszkanie

Zapach gotowanego obiadu u sąsiada, głośne dzieci za ścianą, czy też głośna muzyka, przez którą nie możesz się skupić. Tak często wygląda życie w mieszkaniu. Według nas ten argument jest jednym z najpoważniejszych, które przemawiają za wybudowaniem własnego domu.

Spokój, cisza panujące w przydomowym ogrodzie to wartość, która kapitalnie poprawia jakość życia. W ciepłe dni możesz wylegiwać się na leżaku lub robić grilla w gronie najbliższych. W wielu przypadkach masz szansę na wysoki poziom prywatności. 

Nawet jeśli w pobliżu mieszka wścibski sąsiad, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zasadzić kilka drzew, które skutecznie odgrodzą Cię od niepożądanego towarzystwa. 

Większa przestrzeń aranżowana zgodnie z Twoją indywidualną wizją

Jeśli inwestujesz w budowę domu, możesz go po swojemu zaaranżować. Nie musisz decydować się na gotowy projekt. Jest wręcz przeciwnie, profesjonalna firma deweloperska — współpracująca z biurem architektonicznym — może Ci zaproponować projekt, który uwzględni wszystkie Twoje potrzeby. 

Dom to prawdziwa inwestycja

Najczęściej wartość domów rośnie. Patrząc na wybór: dom czy mieszkanie z punktu widzenia inwestycyjnego, na pewno budowa własnego domu jest bardziej sensownym posunięciem. 

Wady budowy własnego domu

Perspektywa posiadania czegoś na własność — miejsca, w którym sami sobie jesteśmy panami to spełnienie życiowego marzenia wielu z nas. Mimo to dom to szereg obowiązków, z którymi nie spotyka się przeciętny właściciel mieszkania. 

Codzienna dbałość o porządek i bezpieczeństwo na Twojej głowie

Gdy mieszkasz w blogu, zarządca budynku dba o wszelkie naprawy związane z ewentualną niedostępnością wody lub prądu. W domu to ty musisz na własną rękę radzić sobie ze wszelkimi awariami. 

Podobnie sytuacja ma się, jeżeli chodzi o dbałość o porządek. Często w bloku jest oddelegowana osoba, która zmywa podłogi, myje okna na korytarzu. Oczywiście niekiedy zarządca budynku przenosi tę odpowiedzialność na mieszkańców. 

Nieco droższe utrzymanie domu

Komfort mieszkania w domu ma swoją cenę w postaci nieco wyższych kosztów utrzymania. Tutaj ogrzewanie zimą z reguły kosztuje więcej niż w przypadku mieszkania. Chociaż to też nie zawsze jest regułą. Zwłaszcza że właściciele domów coraz częściej inwestują w alternatywne źródła energii takie jak fotowoltaika czy pompy ciepła. 

Różne oblicza życia w mieszkaniu

Mieszkanie pozwala Ci zapomnieć o zmartwieniach, z którymi mierzą się właściciele domów. Nie musisz tutaj zimą naprawiać pieca, który nagle przestał działać. Tego typu wygoda ma swoją cenę — nie możesz sobie wybrać sąsiadów, którzy mieszkają nad Tobą. Oni mogą mieć hałaśliwego psa albo dzieci, które przez cały dzień oddają się beztroskim zabawom na dywanie. 

Czas dokładnie przeanalizować mocne i słabe strony kupna mieszkania.

Pozytywne strony posiadania własnego mieszkania

Więcej zostaje w kieszeni

Mieszkanie jest tańsze w utrzymaniu. W znakomitej większości koszt mediów będzie niższy w przypadku mieszkania, niż ma to miejsce we własnym domu. 

Oczywiście niekiedy niskie koszty energii, wody są mitem w przypadku mieszkań — często koszt okazuje się porównywalny z domem. 

Łatwiejszy dostęp do infrastruktury

Z reguły osiedla mieszkaniowe są zlokalizowane w pobliżu sklepów, szkół, siłowni i wszelkich punktów usługowych. Patrząc pod tym kątem, jest szansa, że mieszkanie będzie dawać Ci wygodniejszy dostęp do wszelkich udogodnień dnia codziennego. Oczywiście nie jest to regułą — osiedla domów mieszkalnych również są coraz częściej lokalizowane z uwzględnieniem codziennej wygody mieszkańców. Oznacza to, że wcale własny dom nie musi pod tym kątem wypadać gorzej w porównaniu z mieszkaniem. 

Większe bezpieczeństwo (czasem pozorne)

W świadomości ludzi utarło się przekonanie, że mieszkanie stwarza większe poczucie bezpieczeństwa. W końcu obok nas mieszkają sąsiedzi. Trzeba zauważyć, że często ten argument jest tylko pozorny. Każdego miesiąca słyszymy o włamaniach do mieszkań. 

Dom także może być bezpieczną twierdzą jego mieszkańców. Firma, która będzie realizować inwestycje na pewno doradzi rozwiązania, które zminimalizują ryzyko ewentualnego włamania — alarmy, czujniki antywłamaniowe, usługi firm ochroniarskich sprawiają, że dom nie jest wcale mniej bezpieczny w porównaniu z mieszkaniem. 

Wady codzienności w bloku

Znakomita większość osób, które mieszkają w bloku, marzy o własnym domu. Z reguły nie można powiedzieć, że właściciele domów chcieliby się przeprowadzić do mieszkania. Z czego wynika takiej postrzeganie sytuacji? Zastanówmy się nad tym. 

Nie ty wybierasz, kto mieszka za ścianą

Pechowe sąsiedztwo może uprzykrzyć życie na długie lata. Bywa, że w mieszkaniu nie jesteś w stanie nic z tym zrobić. W przypadku domu nawet gdy sąsiad jest uciążliwy, zawsze masz poczucie, że oddziela Cię płot — z reguły masz szerokie pole do działania, jeżeli chodzi o 

Brak prywatności

Ograniczona prywatność to chyba największa wada mieszkania w bloku. Zdarza się, że trzeba mówić obniżonym głosem, gdy chcemy pewne sprawy zachować w pełnej tajemnicy — oczywiście ten przykład jest skrajny. Niemniej w niektórych budynkach tak wygląda codzienność. Warunki akustyczne sprawiają, że ściany mieszkań zabijają poczucie prywatności, a nawet intymności. 

Mniejsza przestrzeń z ograniczonymi możliwościami aranżacji

Gdy mieszkasz w mieszkaniu i marzy Ci się gruntowny remont, może się okazać, że spółdzielnia lub zarząd nie wyrażą zgody na zmiany, które planujesz. W domu sam sobie jesteś panem. 

Dom czy mieszkanie co lepsze? (PODSUMOWANIE)

Mamy nadzieję, że nasz poradnik przybliżył Cię do podjęcia właściwej decyzji. Pamiętaj, że warto dobrze się zastanowić przed ostatecznym wyborem. Kupno zarówno domu, jak i mieszkania, to często najważniejsza inwestycja życia.

Chcesz, byśmy Ci pomogli spełnić Twoje marzenie o własnym domu? 

Skontaktuj się z naszymi agentami.

poprzedni artykuł