Pomysły na elewację domu – sprawdź nasze rady na 2024 rok

Co na elewację domu

Elewacja to element budynku, który stanowi w dużej mierze o jego walorach estetycznych. Często decyzje właścicieli domów są nie do końca trafione. Jeśli chcesz zapewnić sobie efektowny wygląd domu, sprawdź nasze pomysły na jego elewację.

Wybór materiału na elewację domu

Jeżeli chodzi o wybór materiałów budowlanych na elewację domu, mamy tutaj szerokie pole do popisu. Oczywiście nie możemy ulegać w 100% naszej niczym nieskrępowanej wizji. Każda osoba, która buduje dom, powinna odpowiedzialnie podchodzić do wykończenia ścian budynku, mając na względzie ład architektoniczny okolicy.

Omówienie poszczególnych materiałów stosowanych na elewację domu, rozpoczniemy od przedstawienia naturalnych rozwiązań — te w ostatnich latach cieszą się coraz większą popularnością.

Tynk – ponadczasowe podejście do elewacji

tynk na elewacje domu

Tynk na elewację domu

W przypadku nowoczesnych elewacji domów najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest obecność tynku cienkowarstwowego. Tynk jest obecny też w elewacjach mieszanych — takich, w których na części fasady znajduje się tynk, zaś w innych partiach klinkier, kamień, bądź drewno.

Jeśli chcesz więc postawić na modny trend i efektowny wygląd murów domu, na pewno powinieneś rozważyć tynkowaną elewację.

Drewno na mury domu

Drewno na elewacji domu zawsze będzie kojarzyć się z elegancją i trwałością. Często stosowanym gatunkiem drewna w przypadku ścian domów są modrzew syberyjski, świerk skandynawski lub cedr czerwony.

Deski elewacyjne to świetny materiał, który wprowadza do wystroju domu elementy rustykalne. Z drugiej strony może też świetnie korespondować z nowoczesnymi akcentami takimi jak beton, duże przeszklenia, a nawet stal.

Kamień na elewację

klinkier na elewacje domu

klinkier na elewacje domu

Kamień na elewację domu może być doskonałym wyborem, jeśli chcesz nadać swojej posesji elegancki i nowoczesny wygląd. Istnieje wiele różnych rodzajów kamienia, które mogą być używane do wykończenia elewacji — masz tutaj do dyspozycji przede wszystkim piaskowiec, granit, marmur czy łupki.

Kamień na elewację domu jest trwały i odporny na warunki atmosferyczne, co oznacza, że nie będzie potrzebował częstych napraw ani konserwacji. Kamień zapewnia doskonałą izolację termiczną, co może pomóc obniżyć rachunki za ogrzewanie w zimie.

Może Cię zainteresować: Dom pod klucz – co to jest?

Elewacja z klinkieru

Obecność klinkieru na elewacji to krok, który zapewni estetyczny wygląd Twojemu domowi. Zaletą tego materiału jest jego uniwersalność — sprawdzi się on zarówno w nowoczesnych domach, jak i tych utrzymanych w tradycyjnej, czy też rustykalnej estetyce. Plusem klinkieru jest fakt, że dobrze on uzupełnia wygląd elewacji, w której zostały zastosowane inne materiały, np. tynki.

Jeżeli chodzi o klinkier, możesz go zastosować na elewacji w dwóch wariantach — z jednej strony możesz sięgnąć po płytki klinkierowe lub cegłę. Przy czym musisz wiedzieć, że cegła klinkierowa jest droższym rozwiązaniem, ale także wykazuje większą trwałość.

Trendy kolorystyczne przy doborze elewacji

Warto dobrze zastanowić się, jak dobrać kolor elewacji. Niezależnie od materiału, który będzie zdobił fasadę domu, warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Oto one:

  • Jak wyglądają elewacje budynków sąsiednich? Pamiętaj, że Twój dom powinien tworzyć spójną całość z otaczającymi go posiadłościami. Spróbuj utrzymać kolorystykę fasady, która będzie dobrze korespondować z otoczeniem.
  • Staraj się unikać krzykliwych kolorów. Spacerując po wielu dzielnicach mieszkalnych można spotkać domy z jaskrawymi fasadami. Mimo że ta estetyka sama w sobie nie musi być zła, to często kompletnie nie wpasowuje się w otoczenie — tym samym staje się kolejnym elementem wpływającym na nieład urbanistyczny naszych miast.
  • Pamiętaj o ogólnym stylu architektonicznym podczas wyboru koloru elewacji. Jeśli styl domu jest zachowany w tradycyjnej konwencji, dobrym posunięciem będzie wybór ciepłych kolorów. Gdy zaś projekt domu przewiduje nowoczesność, wtedy warto postawić na stosowane, neutralne barwy.

WSKAZÓWKA: zajrzyj do katalogów branżowych

Jeśli zawarte w artykule wskazówki nie przybliżyły Cię do decyzji, zerknij do katalogów prezentujących przykładowe elewacje domów jednorodzinnych. Taki krok pomoże Ci wyobrazić sobie wygląd Twojego przyszłego domu w określonych wariantach. Niezależnie od tego, jak

Kiedy jest najlepszy czas na wykonanie elewacji?

Oczywiście w tym artykule musimy poruszyć temat wyboru idealnego okresu na wykończenie elewacji. Dobrze byłoby tego typu prace wykonywać w okresie wiosny lub jesieni. Wykańczanie elewacji to proces, który lubi umiarkowane temperatury. Z nimi z reguły nie mamy do czynienia latem — gorąca temperatura i niski poziom wilgotności mogą powodować zbyt szybkie wysychanie materiałów. To z kolei może skutkować pęknięciami. Oczywiście mamy nadzieję, że nie musimy podkreślać, że zima jest absolutnie niewłaściwym momentem.

Warto zawsze sprawdzać prognozę pogody w okresie, gdy chcemy wykańczać elewację domu.

Pomysły na elewację domu – sprawdź nasze rady (podsumowanie)

Mamy nadzieje, że nasz poradnik pomoże Ci podjąć właściwą decyzję dotyczącą wyboru wyglądu Twojej elewacji — postawisz na rozwiązanie, które sprawi, że wygląd domu będzie przyciągał wzrok przechodniów, a budynek stanie się atrakcyjnym wyróżnikiem okolicy.

poprzedni artykuł następny artykuł