Dom pod klucz – co to znaczy?

dom pod klucz - czy warto?

Jesteś na etapie wyboru modelu, w którym zrealizujesz inwestycję Twojego przyszłego domu? Warto przyjrzeć się wariantowi określanemu jako stan pod klucz. Co to jest i dla kogo może być słusznym wyborem, dowiesz się z poniższego artykułu.

Definicja „domu pod klucz”

Zacznijmy od odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytanie — wyjaśnijmy sobie, czym dokładnie jest dom pod klucz. I tutaj od razu musimy zaznaczyć, że tak naprawdę nie ma jednej konkretnej definicji hasła dom pod klucz. Przez wiele firmy w branży deweloperskiej termin ten jest tłumaczony według własnych kryteriów. Właśnie ta cecha tego modelu niekiedy sprawia, że podczas realizacji projektu dochodzi do różnego rodzaju nieścisłości między wykonawcą a inwestorem. Bliżej to zagadnienie omówimy w dalszej części tego artykułu.

W tym tekście przyjmiemy następującą definicję:

Termin Dom pod klucz oznacza projektowanie, budowę i dostarczenie domu w pełni gotowego do zamieszkania klientowi — zminimalizowanie jego zaangażowania w proces budowlany oraz zapewnienie kompleksowej obsługi od początku do końca.

Proces budowy domu pod klucz

Aby móc doprowadzić inwestycję do stanu, który powszechnie określa się hasłem dom pod klucz firma budowlana musi przeprowadzić następujące etapy budowy.

  1. Stan surowy otwarty — jest to pierwszy etap, w którym dom posiada już ściany, jednak wciąż brakuje okien i parapetów oraz drzwi wejściowych.
  2. Stan surowy zamknięty — w tym momencie nieruchomość posiada zarówno okna, jak i drzwi wejściowe oraz ewentualne, balkonowe.
  3. Dom pod klucz — ten etap uwzględnia wykonanie tynkowania, malowania ścian, montaż wszelkich instalacji i armatury.

Jak widzisz, projekt domu prowadzący do stanu pod klucz jest jej finalnym etapem. Oczywiście na koniec zostają wszelkie formalności. Jednak z tymi masz do czynienia niezależnie od wybranego modelu inwestycji.

Zalety i wady domu pod klucz

Na pierwszy rzut oka dom pod klucz może wydawać się wymarzonym pomysłem dla wielu osób. Przyglądając się bliżej temu zagadnieniu, szybko każdy dostrzeże ograniczenia tego modelu.

Z jednej strony wariant ten daje dużą wygodę, z drugiej zaś ograniczoną kontrolę nad całą inwestycją — z reguły od razu podczas podpisywania umowy musisz decydować się na standard wykończenia.  Firma budująca dom pod klucz często chce, jak najszybciej zamknąć etap ustaleń, by od razu przejść do realizacji inwestycji. A przecież w Twoim przypadku pośpiech wcale nie jest wskazany.

Przejdźmy do konkretnych wad i zalet, z jakimi wiąże się gotowy dom pod klucz.

Zalety budowania pod klucz

  • Oszczędność czasu: bez wątpienia czas budowy domu jest krótszy w wariancie pod klucz.
  • Wygoda: oprócz tego, że ten model pozwala zaoszczędzić pieniądze, to dodatkowo ten stan wykończenia domu jest dla Ciebie praktycznie wcale nieangażujący. Za wszystko odpowiada jedna firma.
  • Względnie stabilny koszt inwestycji: jak już wspomnieliśmy, zasady budowy domu pod klucz reguluje dokładnie umowa zawarta między Tobą a deweloperem. Najczęściej uwzględnia ona finalny koszt inwestycji.

Zanim zaczniesz analizować zalety budowy domu pod klucz, skupmy się też na negatywnych stronach tego modelu inwestycji.

Wady korzystania z oferty pod klucz

  • Ograniczony wpływ inwestora na wybór materiałów i rozwiązań: inwestor musi wybierać spośród opcji oferowanych przez firmę budowlaną.
  • Ryzyko wyboru nierzetelnej firmy: zdarza się, że inwestorzy nie poświęcają wystarczająco dużo czasu na wybór właściwego wykonawcy. Pośpiech na tym etapie często skutkuje licznymi problemami na etapie budowy. To z kolei niejednokrotnie przekłada się na wyższy koszt finalny inwestycji — który i tak nie jest mały, jeżeli chodzi o cennik budowy domu pod klucz.
  • Brak personalizacji: jeśli dana firma specjalizuje się w budowie domów pod klucz, może się okazać, że podchodzi do ich realizacji z fabrycznym tempem. Twój dom jest kolejnym w kolejce, który trzeba wybudować według określonego schematu.

Chcesz wybudować domu w Katowicach? Sprawdź naszą ofertę: budowa domów Katowice

Czy warto zdecydować się na budowę domu pod klucz?

Jeśli nie wiesz, czy warto rozważyć zlecenie budowy domu pod klucz, postaraj się pomyśleć o Twoich potrzebach względem przyszłej nieruchomości. Jeśli chcesz, aby Twój przyszły dom był zgodny z Twoją wizją, która jak wiadomo w trakcie budowy może kilkukrotnie ulec zmianie, sugerujemy zdecydować się na budowę do stanu deweloperskiego — tego, poprzedzającego budowę pod klucz.

Budowa gotowego domu z reguły wydaje się wymarzonym rozwiązaniem przed podpisaniem umowy. Później jest ograniczone pole do modyfikacji w projekcie — w końcu żadna firma na rynku nieruchomości nie chce odchodzić od zapisu umowy.

Pamiętaj, że stan deweloperski pozwala Ci wprowadzać liczne zmiany do finalnego projektu aranżacji wnętrza — mamy tu na myśli wybór koloru ścian i sufitu, rodzaju podłóg, armatury kuchennej i wielu innych elementów, które odpowiadają za nastrój w pomieszczeniu.

W znakomitej większości przypadków lepszą alternatywą będzie wariant zakładający budowę domu do stanu deweloperskiego.

LogisHouse — Twój partner przy budowie Twojego domu

Nie wiesz, zabrać się za organizację budowy domu? Porozmawiaj z naszymi konsultantami — wspólnie zaplanujemy Twój przyszły dom.

Dom pod klucz – czyli proces budowy uwzględniający prace wykończeniowe (podsumowanie)

Mamy nadzieję, że powyższy poradnik dokładnie wytłumaczył, czym jest realizacja projektów budowlanych pod klucz. Wierzymy również, że każda osoba ma świadomość zalet i wad tego rozwiązania i świadomie podejmie decyzję podczas planowania budowy nieruchomości.

Z jednej strony wykończenie domu czy mieszkania pod klucz jest wygodne, z drugiej zaś, daje ograniczone możliwości w zakresie przebiegu całej inwestycji. Jeśli chcesz zbudować własny dom — zgodny z Twoją indywidualną wizją przewidującą zmiany w planie — rozwiązania pod klucz mogą nie być najlepszym wyborem. Sugerujemy Ci, aby deweloper realizował budowę etap po etapie. Pamiętaj, że budowa pod klucz od stanu deweloperskiego różni się tym, że ta druga opcja daje ogromną możliwość modyfikacji.

 

poprzedni artykuł następny artykuł