Budowa domu – jak uzyskać pozwolenie na budowę?

pozwolenie na budowe domu

Pozwolenie na budowę domu to etap inwestycji, który napawa entuzjazmem każdego właściciela przyszłej nieruchomości. Choć to dopiero początek długiej ścieżki, to z punktu widzenia administracyjnego, jest wręcz kamieniem milowym. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wygląda procedura uzyskiwania pozwolenia na budowę domu, w poniższym tekście prezentujemy najważniejsze informacje.

Budowa domu bez pozwolenie – taki wariant jest możliwy

Zanim przystąpisz do lektury tego artykułu, zastanów się, czy przypadkiem Twoja inwestycja nie jest zwolniona z obowiązku ubiegania się o pozwolenie. Niedawne zmiany w przepisach prawa budowlanego pozwalają inwestorom realizować budowę domu bez pozwolenia.

Oczywiście projekt budynku musi spełniać kilka ważnych warunków, aby był dopuszczony do realizacji w ramach tej uproszczonej procedury. Do nich zalicza się:

  • Dom ma być jednorodzinny;
  • Maksymalna powierzchnia budynku nie może przekraczać 70 metrów kwadratowych;
  • Przeznaczeniem budynku mogą być jedynie własne cele mieszkaniowe;

Szczegółowe warunki budowy domów bez pozwolenia możesz znaleźć w treści Ustawy Prawo Budowlane.

Zgoda na budowę domu – klika istotnych faktów

Planowanie budowy domu to etap inwestycji, który warto rozpocząć od zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Oczywiście należy też dowiedzieć się, czy w ogóle taki dokument został ustalony dla przestrzeni, na której znajduje się Twoja działka. Taką informację uzyskasz w urzędzie miasta.

Jeśli wspomniany plan nie obowiązuje na interesującym Cię terenie, wtedy potrzebna Ci jest decyzja o warunkach zabudowy. Jeśli jest ustalony MPZP, wtedy nie są Ci potrzebne żadne dodatkowe zgody. Wtedy tak naprawdę jedynie zgłaszasz budowę do urzędu — bez ubiegania się o pozwolenie.

Sprawdź ten artykuł: Co to znaczy dom pod klucz?

Co powinien zawierać wniosek o pozwolenie na budowę domu?

Przed wizytą w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, upewnij się, że masz skompletowaną pełną dokumentację, która będzie Ci potrzebna przy składaniu wniosku.

Poniżej prezentujemy listę najważniejszych dokumentów, które należy dołączyć do wniosku.

  • Projekt zagospodarowania działki lub terenu;
  • Wypis z rejestru gruntów;
  • Oświadczenie, że masz prawo do dysponowania działką w celach budowlanych;
  • Warunki techniczne przyłącza do sieci energetycznej;
  • Warunki techniczne przyłącza do sieci wodno-kanalizacyjnej;
  • Opinię geotechniczną;

Jako że przepisy często ulegają zmianom, sugerujemy osobisty kontakt z urzędnikiem, który zweryfikuje, czy faktycznie masz wszystkie dokumenty potrzebne do złożenia wniosku.

Aby złożyć nowy wniosek o budowę, najpierw trzeba pobrać jego wzór, który znajdziesz na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Mapa do celów projektów – z inwentaryzacją terenu czy bez?

Zanim złożysz wniosek o wydanie decyzji na budowę domu, musisz wcześniej zamówić mapę do celów projektowych. Wiele osób na tym etapie zastanawia się, czy powinna ona uwzględniać inwentaryzację terenu, czy też nie.

Z reguły w przypadku nowych działek, nie ma konieczności przeprowadzania inwentaryzacji terenu. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku działek, np. odziedziczonych. Tutaj zalecane jest zamówienie mapy do celów projektowych wraz z inwentaryzacją terenu.

Mapę w obu wariantach zamówisz u geodety. Jeżeli chodzi o wariant z inwentaryzacją, będzie on na pewno droższy od tego bez inwentaryzacji. Na pewno też na mapę z inwentaryzacją będziesz nieco dłuższej czekać, bo okres ten może wynieść nawet 4 miesiące.

Może Cię zainteresować: dom czy mieszkanie – co lepsze?

Zlecenie realizacji całej procedury architektowi

Osobą, która jest uprawniona do ubiegania się o pozwolenie na budowę domu, jesteś ty, jako inwestor. Nie zawsze jednak musisz osobiście przechodzić przez całą procedurę.

Zdarza się, że niektórzy inwestorzy decydują się, aby przekazać formalności związane z pozwoleniem do biura architektonicznego, które wykonuje adaptację projektu. Taka ścieżka jest zdecydowanie najwygodniejsza, ale trzeba tutaj liczyć się z dodatkowymi kosztami. Koszty są związane z obsługą wniosku przez biuro architektoniczne.

Jeżeli mielibyśmy wskazać wady tego rozwiązania, na pewno wymienilibyśmy nieco dłuższy czas realizacji całej procedury. Z reguły architekci korzystają z korespondencji pocztowej, a to w oczywisty sposób wydłuża procedowanie wniosku.

Warunki do spełnienia przed rozpoczęciem budowy domu

W ramach przypomnienia, zanim zaczniesz budowę domu, upewnij się, że poniższe punkty zostały już odhaczone w odniesieniu do Twojej inwestycji.

  1. Jesteś po wizycie geodety, który wytyczył dom na działce;
  2. Firma specjalizująca się w robotach ziemnych wykonała niwelację terenu;
  3. Dokonasz podłączenia mediów — tj. wody i prądu;
  4. Dokonasz grodzenia działki;
  5. Umieścisz kontener, z którego będzie mogła korzystać firma budowlana.

Jak długo trzeba czekać na pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego?

Na pewno interesuje Cię czas oczekiwania, który upłynie od złożenia wniosku do wydania zgody na budowę domu. I tutaj może Cię zmartwić nieco czas — mianowicie według przepisów urząd ma aż 65 dni kalendarzowych od momentu złożenia wniosku. Oznacza to, że jeśli zależy Ci na szybkiej realizacji inwestycji, wniosek należy złożyć odpowiednio wcześnie.

Koszty związane ze zgłoszeniem budowy domu

Na pewno ucieszy Cię wiadomość, że jest spora szansa, aby nic nie zapłacić za zgłoszenie budowy domu. Należy tutaj jednak spełnić jeden warunek. Nie poniesiesz żadnych kosztów jeśli planujesz budowę domu jednorodzinnego,  w którym nie zamierzasz prowadzić działalności gospodarczej.

W przypadku gdy będziesz prowadzić w domu działalność gospodarczą, np. sklep, wtedy koszt wyniesie 1 złotych za każdy metr kwadratowy. Przy czym maksymalny koszt pozwolenia jest ustalony na poziomie 539 złotych.

Budowa domu – jak uzyskać pozwolenie na budowę? (podsumowanie)

Mamy nadzieję, że już wiesz, jak uzyskać zgodę na budowę domu. Jeśli odpowiednio zaplanujesz całą procedurę, z pewnością nie napotkasz na żadne niespodziewane przeszkody. Trzymamy kciuki za Twoją inwestycję budowlaną.

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub borykasz się z problemami biurokratycznymi związanymi z budową, odezwij się do nas — nasi konsultanci załatwią wszelkie formalności w urzędach za Ciebie. 

poprzedni artykuł następny artykuł