Czy warto budować dom modułowy?

dom modulowy czy warto

Dom modułowy, innymi słowy, wykonany z prefabrykatów, to dla wielu osób łatwiejsza droga do spełnienia marzenia o własnym domu. Ale czy faktycznie marzenie to daje satysfakcję, gdy już można zamieszkać w domu? W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Skąd bierze się popularność domów modułowych?

Krótki czas budowy, mniejszy koszt inwestycji, a także możliwość przeniesienia domu w inne miejsce. Ten ostatni punkt nie jest żartem — domy modułowe można demontować i transportować w inne miejsce. 

Czy te zalety, są warte budowy domu z prefabrykatów? Warto zgłębić nieco temat, a by poznać odpowiedź. 

Istotą domu modułowego jest przygotowanie gotowych komponentów w fabryce, które następnie są transportowe na teren inwestycji. Warto zaznaczyć, że domy te są budowane w różnych technologiach: mimo to przede wszystkim są one wykonane przede wszystkim z keramzytu. 

Wiele osób, które zdecydowały się na dom z prefabrykatów podkreśla wygodę realizacji inwestycji. Tutaj zaangażowanie inwestora jest ograniczone do minimum. Mówi się, że budowa domu to jedna z bardziej stresujących inwestycji życia. Gdy decydujesz się na dom modułowy, większość problemów Cię nie dotyczy. 

Mimo że na pierwszy rzut oka to wszystko może się wydawać piękne — tym samym zalety domu modułowego mogą zachęcać do jego budowy, należy wziąć też pod uwagę ujemne strony budynku mieszkalnego z prefabrykatów. Teraz przyjrzymy się im. 

Wady domów modułowych

Mimo że ta technologia cieszy się dużą popularnością, może się okazać, że banki będą nieco mniej przychylne podczas rozpatrywania wniosku o kredyt na dom modułowy. Dodatkowo nie wszystkie banki mają taki rodzaj kredytu w swojej ofercie.   

Gdybyśmy chcieli ocenić główne wady domów modułowych, na pewno byśmy wspomnieli o poniższych elementach. 

Ograniczenia związane z dostosowywaniem projektu

Dom to inwestycja życia. Z reguły chcemy urządzić go po swojemu według własnej wizji. W przypadku domów modułowych z reguły są w tym zakresie pewne ograniczenia — tutaj mamy ograniczony wybór projektów. Tym samym najczęściej musimy polegać na wariantach, które oferuje nam firma zajmująca się budową domów z prefabrykatów. 

Ograniczenia terenowe

Domy modułowe nie nadają się do budowy na terenach, na których panują nierówności. Pamiętaj, że transport prefabrykatów odbywa się przy użyciu ciężkiego sprzętu — dźwig musi mieć łatwy dostęp do działki. Jeśli zechcesz budować dom na terenie o sporym zróżnicowaniu terenowym, wtedy będziesz zmuszony do budowy tradycyjnego domu murowanego — dom modułowy nie będzie możliwy. 

Brak możliwości rozłożenia wydatku na etapy

Dla wielu osób szybkość budowy domu modułowego jest zbawieniem. Niestety szybkie tempo realizacji inwestycji sprawia, że jej finansowanie równie szybko się odbywa. Tym samym musisz być gotowy, że firma nie pozwoli Ci wydatku rozłożyć na raty. Będziesz musiał zorganizować środki na budowę w krótkim czasie. 

Dom modułowy jako domek letniskowy

Być może tego nie wiesz, ale domy modułowe do powierzchni 35 metrów kwadratowych można stawiać bez pozwolenia. Jeśli więc masz w urokliwym miejscu kawałek działki, możesz rozważyć budowę domku z prefabrykatów. W tym kontekście może to być lepszym wyborem niż wznoszenie niewielkiego budynku murowanego. 

Takie rozwiązanie świetnie się sprawdzi, gdy zamierzasz wypoczywać głównie latem — eliminuje to konieczność ogrzewania budynku. Warto też zaznaczyć, że w domach modułowych dobrze sprawdza się fotowoltaika, która nie generuje hałasu. Tym samym Twój wypoczynek odbywa się bez żadnych zakłóceń. Masz wtedy także świadomość, że dom jest ogrzewany w duchu ekologii i dbałości o otaczającą go naturę. 

Dom murowany: alternatywa dla domu modułowego

Niektórzy twierdzą, że dom z prefabrykatów nie zasługuje na miano prawdziwego domu. Takie osoby inwestycję związaną z budową własnej nieruchomości wyobrażają sobie jako proces, którego efektem finalnym jest solidny murowany dom. Jest kilka argumentów, które są zasadne w przypadku takiego przekonania. 

  • Domu budowany metodą tradycyjną ma zdecydowanie wyższą wartość rynkową niż modułowy — można go traktować jako poważną inwestycję z myślą o lokacie kapitału.
  • Tradycyjne domy dają ogromną swobodę w obszarze personalizacji projektu. W przypadku domu modułowego z reguły trzeba bazować na projektach oferowanych przez firmę realizującą inwestycję.
  • Dom modułowy nigdy nie zagwarantuje dobrej akustyki. Ta jest wręcz znakiem rozpoznawalnym budowli murowanych. 
  • Elastyczność finansowania inwestycji jest zdecydowanie większa przy domu murowanym. Wydatki są rozłożone w czasie. W przypadku domów z prefabrykatów koszty trzeba ponieść za jednym razem. Dla niektórych może to być większym utrudnieniem, pomimo teoretycznie niższych kosztów.

Jak widzisz, dom budowany w technologii murowanej może okazać się lepszą alternatywą dla domów modułowych. 

Chcesz zbudować dom murowany w Katowicach? Sprawdź naszą propozycję: https://logishouse.pl/budowa-domow-katowice/ 

Czy warto budować dom modułowy? (finalna odpowiedź)

Mamy nadzieję, że powyższe informacje pozwolą Ci podjąć odpowiednią decyzję podczas planowania budowy domu. Pamiętaj, że domy modułowe mogą w przyszłości okazać się chwilową modą i ostatecznie wygra przywiązanie do solidnych, tradycyjnych rozwiązań — tych, w których budowany dom służy kilku pokoleniom. Jeżeli chodzi o domy kompozytowe, z ich długowiecznością może być problem.

poprzedni artykuł następny artykuł